TURKIYEYE KORSAN YAZILIM

Aşağa gitmek

TURKIYEYE KORSAN YAZILIM

Mesaj  cadde54 Bir Paz Eyl. 09, 2007 2:47 am

Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon sektöründeki kuruluşlar için araştırma ve analizler yapan uluslararası araştırma şirketi IDC’nin, korsan yazılımla mücadele amacıyla faaliyet gösteren İş Yazılımcıları Birliği (BSA) ile birlikte yaptığı 2006 yılı “Küresel Korsan Yazılım Araştırması” tamamlandı.


BSA Türkiye Koordinatörü Tolunay Tomruk, korsan yazılım kullanımının geçen yıl 2005 yılına göre 62 ülkede düştüğünü, 13 ülkede yükseldiğini söyledi. Kişisel bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla korsan yazılım kullanımının da arttığına işaret eden Tomruk, araştırmaya göre korsanlıktan kaynaklanan yazılım sektöründeki kayıpların yüzde 15 oranında artarak 39,5 milyar dolara yükseldiğini kaydettiii.


Tomruk, araştırmada Türkiye’de korsan yazılım kullanım oranının bir önceki yıla göre 1 puan azalarak yüzde 64’e gerilediğinin belirlendiğini söyledi. Türkiye’de üst üste üç yıldır korsan yazılım kullanımı oranının birer puan azaldığını ifade eden Tomruk, buna karşın neden olduğu ekonomik kayıpların yüzde 250 artarak yılda 314 milyon dolara ulaştığını kaydetti. Tomruk, “Türkiye’de 3 yıldır korsan yazılım kullanımı azalıyor ama buna rağmen ülkedeki korsan yazılım kullanımı hala Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde. Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde korsan yazılım kullanımı ortalaması yüzde 60 dolayında ama Türkiye’de korsan yazılım kullanımı yüzde 64. AB ortalaması ise yüzde 36. Türkiye, korsan yazılım kullanımının neden olduğu ekonomik kayıplar itibariyle 22’nci sırada bulunuyor. Korsan yazılımla mücadelenin daha başarılı olabilmesi için denetim ve yaptırımların daha da etkinleştirilmesi gerekiyor. Korsan yazılım kullanımı azaltılırsa Türkiye, genç nüfusunun da etkisiyle bilişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelir. Bu konuda kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerekiyor” dedi.


36 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Tomruk, korsan yazılım kullanımının önlenmesi açısından Türkiye’de mevzuatın yeterli olduğunu ancak uygulamanın istenilen hızlara ulaşamadığını, bunun da ekonomik kayıpları artırdığını ifade etti.


Korsan yazılım kullanımında sadece 10 puanlık bir düşüşün, sektörde 36 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını vurgulayan Tomruk, bunun GSMH’ya 1 milyar dolarlık ilave gelir anl***** geldiğini belirtti.


IDC’nin araştırmasına göre, 2006 yılında bazı ülkelerdeki korsan yazılım kullanım oranları yüzde olarak şöyle: Türkiye: 64, Avusturya: 26, Belçika: 27, Danimarka: 25, Finlandiya: 27, Fransa: 45, Almanya: 28, Yunanistan: 61, İrlanda: 36, İtalya: 51, Hollanda: 29, Portekiz: 43, İspanya: 46, İngiltere: 27, Japonya: 25, Macaristan: 42, Polonya: 57, Brezilya: 60, Meksika: 63, Malezya: 60 ve Tayvan: 41
avatar
cadde54
Hacked Mod
Hacked Mod

Mesaj Sayısı : 263
Yaş : 30
Kayıt tarihi : 08/09/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz